بازتاب نادرست روابط جنسی در پورنوگرافی

پورنوگرافی می‌تواند بر روی رفتار افراد تاثیر گذارد و موجب آسیب‌های اجتماعی شود. آنچه می‌تواند مفید باشد، نه اتهامات اخلاقی، بلکه آموزش جوانان برای برخورد انتقادی با تصاویر جنسی و توهماتی است که این تصاویر ایجاد می‌کنند. برقراری رابطه جنسی پاسخ گویی به یکی از نیازهای طبیعی هر انسان محسوب می‌شود. اما بسیاری افراد هیچ گاه در مورد این که چه شکلی از این رابطه سالم و در چه چارچوبی مثبت است آموزش خاصی نمی‌بینند.

0,,16630113_404,00

آموزش جنسی می‌تواند افراد را با اطلاعاتی آشنا کند که برای رسیدن به شناخت از جسم خود لازم و برای به دست آوردن درکی مثبت از مسئله سکسوالیته مفید است. اما آموزش جنسی در مدارس هم اغلب به چگونگی ایجاد رابطه جنسی سالم نمی‌پردازد و معمولا به توضیح اعضای جنسی بدن، نقش آن در تولید مثل، جلوگیری از بارداری ناخواسته و مسائلی از این قبیل اکتفا می‌کند. پدر و مادرها نیز معمولا از گفتگو در مورد مسائل جنسی با فرزندان خود پرهیز می‌کنند. حتی در کشورهای غربی، این گفت‌وگو به صحبت در مورد استفاده از کاندوم و قرص ضدبارداری برای پیش‌گیری از حاملگی محدود می‌شود.

نوجوانان و جوانان در نبود سیستمی که اطلاعات درباره روابط جنسی سالم و مثبت را به آنان انتقال دهد، از طریق رسانه‌ها به یک سری معلومات درباره روابط جنسی دست پیدا می‌کنند. بسیاری از پسران نوجوان و مردان با رابطه جنسی از طریق تماشای فیلم‌های پورنوگرافی آشنا می‌شوند، آشنایی‌ای که نه تنها آموزنده نیست بلکه وجوه آموزشی آن جنبه‌های تخریبی دارد و دروغی بیش نیست.

تاثیرات پورنوگرافی بر روی بینندگان موضوعی است که به‌ تکرار مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و موضوع آزاد بودن تولید و پخش این کالا در امور جنسی نیز همواره مخالفان و موافقان خود را به همراه داشته است.

اشکال مختلف پورنوگرافی
«پورنوگرافی» واژه‌ای است که معمولا دربرگیرنده باری تحقیرآمیز، تنزل‌دهنده و منفی است. پورنوگرافی در جوامع مختلف، بسته به فرهنگ و قوانین موجود حاکم، از تعاریف و درجات متفاوتی برخوردار است و بنا به نگاه فرهنگی هر جامعه و قوانین برآمده از آن، جنبه قانونی یا غیر قانونی پیدا می‌کند.

پورنوگرافی به اشکال و انواع گوناگون به بازار عرضه می‌شود که به‌ اصطلاح به دو گروه «پورنو نرم» و «پورنو سخت» تقسیم شده و شامل انواع و اقسام درجات و اشکال گوناگون عرضه مسائل جنسی است: از عکس و پوستر زنان و مردان برهنه گرفته تا فیلم‌های اهانت‌آمیز و آزار‌دهنده با مضمون «فتیشیسم» که در آن فرد فقط از طریق استفاده از شیء یا عضو غیر جنسی بدن می‌تواند به برانگیختگی و ارضاء جنسی دست پیدا کند، و تا صحنه‌هایی از آمیزش جنسی کودکان (پورنوگرافی کودک).

پورنوگرافی کودک بخش عمیقا نگران‌کننده اشکال گوناگون رسانه‌های جنسی است. سوای استفاده از کودکان در فیلم‌های پورنو، یک جزء دیگر از کودک‌آزاری قرار دادن آنان در معرض پورنوگرافی به عمد یا از روی سهل‌انگاری بوسیله بزرگسالان است، که این عمل شامل استفاده بزرگسالان از پورنوگرافی در جهت «آماده‌سازی» کودکان برای سوء استفاده جنسی از آنان نیز می‌شود. اما تاکنون برخوردهای تصادفی کودکان و نوجوانان با رسانه‌های جنسی به عنوان شکلی از سوء استفاده جنسی از کودکان مطرح نشده است.

در اینجا از واژه «پورنوگرافی» به معنی هر گونه برنامه با مضمون جنسی محضی استفاده خواهد شد که در درجه اول برای برانگیختن علاقه جنسی یا ارائه لذت و ایجاد حس شهوانی تولید و پخش می‌شود.

تأثیر پورنوگرافی بر رفتار و گرایش‌های جنسی
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که درجه بسیار بالای صراحت و بی‌پروایی جنسی، همراه با تبعیض جنسیتی و خشونت نسبت به زنان در پورنوگرافی، خصایصی هستند که باعث می‌شوند پورنوگرافی اثراتی را بر روی گرایش‌ها و روابط جنسی افراد بگذارد که صحنه‌های روابط جنسی در فیلم‌های معمول تلویزیونی قادر به انجام آن نیستند.

در نبود آموزش روابط سالم جنسی، قرار گرفتن مصرف‌کنندگان در معرض پورنوگرافی به اغتشاش فکری و اخلاقی آن‌ها در برخورد به مفاهیمی مانند تبعیض جنسیتی و روابط ناسالم جنسی کمک می‌کند و در جوامعی که در آن درجه بالایی از نابرابری حقوق زن و مرد در همه عرصه‌های زندگی حاکم است، مصرف پورنوگرافی می‌تواند به تحکیم باورهای تبعیض جنسیتی در افراد کمک کند.

نتایج به دست آمده از برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بین مصرف پورنوگرافی و افزایش احتمال پذیرش اسطوره‌های تجاوز به عنف و رفتار جنسی تهاجمی رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. به ویژه در میان پسران و مردان جوانی که مصرف‌کنندگان دائمی فیلم‌ها و تصاویر خشن‌تر پورنوگرافی هستند، نگرش نسبت به کاربرد اجبار در روابط جنسی تحکیم یافته و احتمال ارتکاب تجاوز و خشونت جنسی افزایش می‌یابد.

یکی از بی‌سر و صداترین اثرات مصرف پورنوگرافی، حساسیت‌زدایی و پذیرش تدریجی بیشتر پورنوگرافی است. پورنوگرافی می‌تواند ارتباط دوجانبه لذت‌آفرینی و لذت‌بخشی جنسی میان افراد را کاهش دهد و آن را از «صمیمیت متقابل» و رابطه‌ای انسانی به رابطه‌ای مکانیکی و صرف «در خدمت به خود» تقلیل دهد. مردانی که به طور مرتب پورنوگرافی تماشا می‌کنند، گزارش می‌دهند که پس از تماشای درازمدت، بدون محرک‌هایی از قبیل عکس یا فیلم پورنوگرافیک قادر به رسیدن به هیجان جنسی نمی‌شوند.

دوری از واقعیت روابط جنسی
برخی پژوهش‌ها در مورد اثرات پورنوگرافی نشان داده‌اند که پس از مشاهده پورنوگرافی به مدت شش جلسه یک‌ساعته، شرکت‌کنندگان زن و مرد هر دو کاهش در شادی و رضایت جنسی با شریک خود، و همچنین کاهش در کنجکاوی جنسی و عملکرد جنسی در خود را گزارش داده‌اند.

0,,17350548_404,00

در تحقیقات دیگر، مردانی که به طور مرتب از پورنوگرافی برای رسیدن به ارگاسم استفاده می‌کنند گزارش داده‌اند که وقتی در واقعیت با زنان روبرو می‌شوند، حتی زنانی که لباس‌هایی از قبیل بیکینی پوشیده‌اند، هیچ گونه عکس‌العمل جنسی در آن‌ها ایجاد نمی‌شود. هم چنین برخی از مردان مصرف‌کننده پورنوگرافی گزارش داده‌اند که تماشای مرتب و طولانی‌مدت پورنوگرافی تصویری غیر واقعی از توانایی‌ها و خواست‌های زنان و مردان ارائه می‌دهد. بر اساس این تصویر، زنان همیشه آرایش کرده و با کفش‌های پاشنه بلند آماده برای انجام عمل مقاربت جنسی هستند و هیچ گاه مریض یا حامله نمی‌شوند، و مردان بی‌احساس، با توانایی بالای جنسی، همیشه و خیلی سریع آماده مقاربت جنسی هستند، هر گاه و هر جا اراده کنند می‌توانند با زن یا زن‌هایی وارد رابطه جنسی مکانیکی شوند بدون هیچ گونه اعتراض از سوی فرد مقابل.
این تصویری واقعی از زنان و مردان در هیچ‌یک از جوامع انسانی نیست.

چگونگی استفاده از اندام‌های جنسی زن و مرد در فیلم‌های پورنوگرافیک غیر طبیعی است و این فیلم‌ها تصویری غیر عادی از آنچه در واقعیت به جسم انسان لذت می‌بخشد ارائه می‌دهند. هنرپیشگان فیلم‌های پورنوگرافی حرکاتی را به نمایش می‌گذارند که در واقعیت نه تنها لذت‌بخش نیستند، بلکه اندام‌های جنسی انسان را دچار درد و ناراحتی می‌کنند. انجام بی‌وقفه عمل مقاربت جنسی از طریق دهان، مقعد و واژن، در حقیقت می‌تواند به ایجاد عفونت در اندام جنسی فرد بیانجامد. این مسئله اما هیچ گاه در فیلم های پورنو نشان داده نمی‌شود.

تفاوت زیادی بین عمل مقاربت جنسی‌ای که در فیلم‌های پورنو به منظور تهیبج و برانگیختگی جنسی محض به نمایش گذاشته می‌شود و ارتباط جنسی به عنوان رابطه‌ای انسانی بین دو فرد علاقه‌مند به یکدیگر وجود دارد. رابطه جنسی در یک چارچوب انسانی میان دو فرد ضمن لذت بخشیدن به آنان موجب تحکیم و ازدیاد علاقه آنان به یکدیگر می‌شود. اما متاسفانه بسیاری از تماشاگران فیلم‌های پورنو، به خاطر عدم آشنایی با تفاوت ماهوی میان این دو و استفاده از پورنوگرافی به عنوان الگوی رابطه جنسی، نه تنها موجبات عواقبی ناخوشایند را برای روابط اجتماعی خویش فراهم می‌آورند بلکه خود محکوم به محرومیت از روابط عمیق عاطفی می‌شوند.*

*اول بار درج شده در دویچه وله فارسی ۱۳ ژانویه ۲۰۱۴

این نوشته در مقالات ارسال شده و با , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

4 پاسخ برای بازتاب نادرست روابط جنسی در پورنوگرافی

 1. Your argument might be right, but my concern is about the concluding paragraph and the way it anchors the only approved form of sexual intercourse in the confines of a romantic relationship. I hope you’re not trying to reiterate this conservative notion that love and deep affections should be a prerequisite of having an intercourse.

  لایک

  • رامین گرامی، با سپاس ازاینکه وقت گذاشته و نظر خود را نوشته اید. منظور من همان چیزی ست که عنوان مقاله می رساند، بازتاب نادرست روابط جنسی…. هر کسی آزاد است رابطه جنسی داشته باشد با یا بی عشق. بله رابطه جنسی لزوما در چارچوب رابطه ای عاطفی اتفاق نمی افتد، با اینکه برای زنان، معمولا برقراری رابطه جنسی با برقراری رابطه عاطفی مرتبط است. اما حتی در چارچوب یک رابطه نزدیک عاطفی، افراد ممکن است رفتار و مطالبلت جنسی ای داشته باشند که برای پارتنرشان خوشایند نباشد و در روابط میان-فردیشان اختلال ایجاد کند. مثالی بزنم، ببسیاری از هنرپیشگان فیلم های پورنو برای انجام عمل مقاربت جنسی از طریق مقعد معمولا هر بار می بایست حداقل برای یک ساعت دستگاهی در مقعد خود قرار دهند تا بدنشان پذیرای فشار و شدت ناشی از این عمل جنسی باشد، اما بیننده این مسئله را نمیداند و می تواند فرض کند انجام این عمل راحت است و مثلا همه زنان از آن لذت می برند و غیره…. و همین عمل را از پارتنر خود بخواهد، و بخواهد با همان شدت و «خشونتی» که در این صحنه ها نشان داده می شود این عمل را انجام دهد…..پیام کلی این مقاله، از جمله در پاراگرافی که شما به آن اشاره داشتید این است که فیلم های پورنو واقعیت را منعکس نمی کنند، این را تنها من نمی گویم، خود هنرپیشه های این فیلم ها می گویند و تحقیقات نشان میدهند. الگو برداری از رفتار جنسی در این فیلم ها، حتی برای کسانی که با پارتنر جنسی شان رابطه ای عاطفی نمی خواهند، می تواند زیان بار باشد، اگر افراد نگاهی انتقادی نداشته و از طریقی دیگر آگاهی در مورد روابط جنسی کسب نکنند. و بخصوص، برای بیننده ناآگاه و آن دسته از افراد که در جوامعی که تحقیر زنان در آن نهادینه شده است حتی ابهام بیشتری ایجاد کند. پس خلاصه بگویم، خیر، مقاله نمیگوید رابطه جنسی باید حتما در چارچوب رابطه عاطفی انجام شود، می گوید، بجای الگوگیری از این فیلم ها بهتر است آموزش در دسترس جوانان باشد، و بهتر است از پارتنرمان در مورد خواسته ها و تمایلات جنسی اش بپرسیم و به آنچه که ممکن است آزارش دهد توجه کنیم تا این رابطه برای هر دو لذت بخش باشد. امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشد.

   لایک

 2. حسن :گفت

  متاسفانه من حتی قبل از اینکه اینجور فیلما رو هم ببینم تمایلات جنسی غیر عادی داشتم که البته دیدن این فیلمها هم اینجور تمایلات رو بیشتر توی ناخوداگاهم تثبیت کرد. اما حالا که این مقاله رو خوندم و به آثار مخربش فکر میکنم یه جورایی احساس سرخوردگی میکنم. میخواستم ازتون بپرسم که آیا من مشکل دارم؟ و این مشکل چطور حل میشه؟ با توجه به اینکه این تمایلات غیر عادی از وقتی که یادمه همراهم بوده (حتی در دوران کودکی!)
  ممنون از مقالۀ خوبتون.

  لایک

 3. بازتاب: پورنوگرافي كودكان | به داده

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s