واکنشی به نوشته ای به نام «اشرف پهلوی، زنی که قدرت رهبری اش را به سخره گرفتند» نوشتۀ خانم مهر انگیز کار در سایت ایران وایرIranwire.com

«افسوس» که تحلیل خانم مهرانگیز کار از مقایسۀ بد و بدتر جلوتر نمی رود، همان نگاهی که ما را سی و چند سال است اسیر اصلاح طلبان دولتی و غیر دولتی کرده است، و با تمرکز بر روی مسئلۀ جنسیت فاکتورهای مهم دیگری که در اعمال قدرت حاکمیت بر یک جامعه نقش دارند را نادیده می گیرد. زنان تحت ستم ایران در زیر سلطۀ حاکمیت اسلامی را با زنی که خود در حاکمیت و سلطۀ دیکتاتوری در یک کشور سهیم بوده مقایسه کردن را می گویم. بنظر میاید خانم مهرانگیز کار هنوز به این مسئلۀ واقف نشده اند که صرف زن بودن، صرف هم جنس بودن زنان را در یک صف کنار هم قرار نمی دهد. مثل اینکه زنان درون حاکمیت امروزی را با زنان تحت ستم در جامعه ایران مقایسه کنیم. اشرف پهلوی بخشی از چرخ قدرت در رژیم پهلوی بوده است. او در کودتای 28 مرداد ، برنامه ریزی شده توسط وزارت اطلاعات سیا عیله ملی شدن صنعت نفت در ایران و خفقانی که پس از آن در این کشور حاکم شد نقش داشته است.

0429ff68aaf42d2dee6fd0711dc73092adbe16041c0de9e1cfc4e100a2661045

فساد اخلاقی و مالی وی بر بسیاری که آن دوران را زندگی کرده اند و یا تاریخ کشورشان را مطالعه، پوشیده نسیت. اشرف پهلوی در سال 1961 میلادی به اتهام قاچاق هروئین به ارزش 2 میلیون دلار در فرودگاه ژنو بازداشت شد و دفتر مبارزه با مواد مخدر در امریکا درخواست کرده بود که بخاطر قاچاق مواد مخدر دیگر به او اجازه ورود به امریکا داده نشود (اسناد عمومی شده توسط وزارت خارجه امریکا – در اینترنت). اسدالله علم، وزیر دربار محمدرضا پهلوی در خاطراتش می نویسد که ارتشبد فتح الله مین باشیان، در جلسه‌ای با وزیر دارایی پیشنهاد داده بوده که کمک مالیی که به افسران ارتش می‌شده تا برای مداوای خاص به خارج بروند افزایش یابد و در بحث بر سر این قضیه گفته بوده: “این کار اگر با هزینه‌های فسق و فجور والاحضرت اشرف (خواهرشاه) مقایسه شود مثل قطره‌ای در اقیانوس است”. در سال 1978، نیویورک تایمز گزارشی زنوشت مبنی بر اینکه اشرف پهلوی درخواست کرده از حساب بانکی اش در ایران مبلغ 708,000.00 دلار به حساب بانکی در سوئیس واریز شود. این در حالی ست که در دهۀ 1970 در ایران، علیرغم برخی پیشرفت ها بسوی مدرنیسم، هنوز 96 درصد روستاها برق نداشتند (ایران بین دوانقلاب- آبراهامیان). قصد نداشتم وقت زیادی بر سر پرداختن به این مسئله صرف کنم، با وجود آشوبی که در جهان امروزبرپاست و وظایفی که پیش روی مان گذاشته است تا سهم خود در حفظ کرامت انسانی را ادا کنیم. اما لازم دیدم این حرف آخر را اینجا بنویسم: بازنویسی تحریف شدۀ تاریخ، به فراموشی سپردن خاطرات مربوط به سرکوب و آزار سیاسی، معمولا با استدلالاتی همراه است که با نظم و آرایش و تشریفات آماده و ارائه داده می شوند. این استدلا ل ها از آشکارترین انکارها گرفته تا پیچیده ترین و ظریف ترین انطباق ها با اصول عقلانی را در خود جای می دهند و پتانسیل بالایی برای گیج کردن ما دارند. و اگر نه، چه کسی ست که نداند هیچ انسانی وجود ندارد که بطور مطلق از خصوصیات منفی برخوردار باشد و هر انسانی حتما دارای توانایی های مثبت نیز هست، و حتما کسانی هستند که او را دوست می دارند و بخاطر توانایی ها و مهربانی هایش نسبت به آنان او را تحسین می کنند، و این شامل دیکتاتورهای سراسر تاریخ بشری نیز می شود. مسئله اما حتی بر سر یک فرد نیست. مسئله بر سر بازنویسی تحریف شده تاریخ است. بازنویسی ای که نکات مهمی از تاریخ یک کشور را پاک می کند، نادیده می گیرد، مغشوش می کند و بعنوان بازنگری ای «مدرن و عاری از تعصبات» به دیگران ارائه داده می شود. آگاهی نسبت به تاریخمان و مقابله با بازنویسی تحریف شدۀ آن درجا زدن و گیر کردن در سی و هفت سال پیش نیست، و فجایع امروز در کشورمان دلیلی برای فراموش کردن و انکار آنچه در گذشته اتفاق افتاده است نمی تواند باشد. درجا زدن و گیر کردن در گذشته اتفاقا ناآگاهی نسبت به تاریخ یک کشور، رویاپردازی مطلق در مورد عظمت گذشتۀ آن در ذهن، و بی توجهی به برخی واقعیات تاریخی ست که سرچشمۀ مشکلات امروزند. سی و هفت سال از امروز، من قطعنا زنده نخواهم بود تا ببینم چه کسانی بر روی توانایی های دولتمردان امروز ایران اصرار می ورزند، ولی حدسم این است که حتما کسانی از این دست خواهند بود، افرادی به مانند ابراهیم نبوی، که همین امروز از ما می خواهد تا کشتار دهۀ 60 را فراموش کنیم. عکس از آرشیو خصوصی من است و توسط برادرم در سال 1978 در جنوب شهر تهران گرفته شده.

سند عمومی شده توسط وزارت خارجه امریکا- اشرف پهلوی- مواد مخدر

این نوشته در نوشته های کوتاه ارسال شده و با , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s